Hvidovre Open Klør 5, propositioner til lørdag den 5. maj 2018.

Der er åben lodtrækning kl. 09.00.

Spilleledelsen seeder de 8 bedste hold fra 2017 (minimum 3 gengangere) der lodtrækkes ind i 8 stk. fireholdspuljer i rangorden (Spar1, hjerter1, ruder1, klør1, klør6, ruder6, hjerter6 og spar6).

De øvrige 24 hold lodtrækkes ind i puljerne.

Der er spillestart kl. 09.30.

Der spilles 3 holdkampe i puljerne.

Der er frokostpause efter anden kamp for spar og klør og efter tredje kamp for hjerter og ruder (se tidstabel).

De tre bedste hold i puljen går videre i mellemrundepulje spar, hjerter, ruder og klør og spiller 3 holdkampe mod de 3 hold, de ikke har mødt i indledende runde.

Indbyrdes resultater fra indledende runde tages med i mellemrunden.

Placeringsrækkefølge i puljespillene afgøres af:

  1. Flest kamppoint
  2. +- score
  3. Flest scorede kugler (+ score)
  4. Indbyrdes kampe
  5. En ekstra runde mellem de hold, der er lige, hvor hver spiller (kvintet) har en kugle hver.

Efter de 3 kampe i mellemrundepulje spar, hjerte, ruder og klør er der en placeringsrækkefølge fra 1 til 6 henholdsvis spar, hjerte, ruder og klør.

Det bedste hold fra de 4 mellemrundepuljer går i henholdsvis Rød semifinale A og sort semifinale A.

Det næstbedste hold fra de 4 mellemrundepuljer går i henholdsvis Rød semifinale B og sort semifinale B.

Det tredjebedste hold fra de 4 mellemrundepuljer går i henholdsvis Rød semifinale C og sort semifinale C.

Det fjerdebedste hold fra de 4 mellemrundepuljer går i henholdsvis Rød semifinale D og sort semifinale D.

Det femtebedste hold fra de 4 mellemrundepuljer går i henholdsvis Rød semifinale E og sort semifinale E.

Det sjettebedste hold fra de 4 mellemrundepuljer går i henholdsvis Rød semifinale F og sort semifinale F.

Der spilles herefter rød semifinale mellem hjerter og ruder og sort semifinale mellem spar og klør.

Vinderne af semifinaler A spiller finale og taberne spiller om tredjepladsen.

Vinderne af semifinale B spiller finale om B1 og B2.

Vinderne af øvrige semifinaler spiller finale om en spurtpræmie (bedste sammenlagte finaleresultat på tværs af C, D, E og F).

Vinderne af Hvidovre Open, hold 2018 vinder kr. 4.000 (ved 100 % ud).

Nr.  A 2 vinder kr. 2.500 (ved 100 % ud)

Nr. A 3 vinder kr. 1.400 (ved 100 % ud)

Nr. A 4 vinder kr. 900 (ved 100 % ud)

Nr.  B 1 vinder kr. 1.400 (ved 100 % ud)

Nr.  B 2 vinder kr. 900 (ved 100 % ud)

Vinderne af spurtpræmie (bedste finaleresultat C – F) vinder 900 kr. (ved 100 % ud)

Nummer 4 i indledende pulje spiller videre i en henholdsvis sort og rød jokerpulje sammensat af de 4 firere i henholdsvis sorte og røde puljer og mødes alle mod alle.

Vinder af sort og rød jokerpulje mødes i jokerfinalen.

Vinderen af jokerfinalen vinder en jokerpræmie.

Taberen af jokerfinalen vinder en mindre jokerpræmie.

Alle kampe spilles på 50 minutter + runden færdig.

(En runde er påbegyndt, når grisen er kastet).

Der gives 3 kamppoint, såfremt holdet når 13 point inden spilletid er slut.

Der gives 2 kamppoint for vunden kamp, der ikke når 13 point inden spilletid er slut.

Der gives 1 kamppoint for uafgjort kamp, når spilletid er slut.

Der gives 0 kamppoint for tabt kamp.

Der spilles samtidigt en triple- og en doublekamp mod alle modstanderhold.

 

Tidstabel.

09:30 til 10:20 Runde 1.1

10:30 til 11:20 Runde 1.2

11:30 til 12:20 Runde 1.3 rød / Frokost sort

12:30 til 13:30 Runde 1.3 sort / Frokost rød

13:30 til 13:40 Indplacering i mellemrundepuljer/jokerpuljer

13:30 til 14:20 Runde 2.1

14:30 til 15:20 Runde 2.2

15:30 til 16:20 Runde 2.3

16:40 til 17:30 Semifinale A, B, C, D, E og F samt jokerfinale

17:40 til 18:30 Finale A, B, C, D, E, F

hvidovrepetanqueklub@gmail.dk
Hjemmeside fra e-hjemmeside.dk